hamburger

Strefa eksperta

« powrót do listy

Polskie Zalecenia Żywieniowe

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), najważniejszy w Polsce organ w zakresie nauk żywieniowych pełniący funkcje doradcze dla Ministerstwa Zdrowia, opublikował najnowsze zalecenia żywieniowe dla Polaków w formie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Nowa piramida IŻŻ wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia. Wiedza o żywności, żywieniu oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest dziś ogromna, podlega też stałej ewolucji i zmianom. Dlatego również nasza piramida co pewien czas poddawana jest pewnym modyfikacjom. Aktualna piramida jest m.in. odpowiedzią na zalecenia WHO, a jej myśl przewodnią można ująć tak: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika” – powiedział prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia [1].

W zakresie tłuszczów rekomendowane jest, aby ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych i zastępować je olejami roślinnymi.

Zalecenie takie wynika z faktu, że ponad 60% populacji Polski nie spełnia rekomendacji WHO i EFSA w zakresie profilu tłuszczów w diecie.

Dieta Polaków, podobnie jak większości krajów UE, charakteryzuje się nadmiernym spożyciem kwasów nasyconych i jednocześnie niedoborami kwasów wielonasyconych.

Dokładniejsze informacje na temat znaczenia tłuszczów roślinnych znajdują się w artykule >> Dobre tłuszcze, dłuższe życie.

Porównanie profilu tłuszczowego popularnych produktów tłuszczowych wygląda następująco:

profil-tluszcz

Zawartość nasyconych (NKT), jednonienasyconych (JNKT) oraz wielonienasyconych (WNKT) kwasów tłuszczowych w tłuszczach roślinnych na podst. H. Kunachowicz, I. Nadolna, B. Przygoda, K. Iwanow: Tabele składu i wartości odżywczych żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

[1] www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/555-naukowcy-zmodyfikowali-zalecenia-dotyczace-zdrowego-zywienia

Zalecenia żywieniowe USA

Angielskie zalecenia żywieniowe

Zalecenia żywieniowe Holandii

Irlandzkie Zalecenia Żywieniowe