Margaryny już od ponad 150 lat łączą w sobie wartości odżywcze różnorodnych olejów roślinnych. Stosowane są w kuchniach na całym świecie i dostępne są w różnych formach: miękkiej i smarownej margaryny kubkowej, idealnej do pieczenia margaryny kostkowej i płynnej margaryny w butelce. To sprawia, że margaryna jest niezaprzeczalnie wszechstronna.
Margarynę często można znaleźć na śniadaniowym stole, gdzie zapewniają szybki i smaczny dodatek do kanapek, tostów i bułeczek. Są one idealne do smarowania bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. Nie trzeba na nie czekać, są cały czas miękkie i gładkie. W kuchni margaryna pełni także rolę składnika do przygotowywania ciast, tart i pysznych deserów a nawet sosów i dipów. Płynną margarynę można wykorzystać do smażenia – zmienia ona kolor z nieprzezroczystego na przezroczysty, kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę, a gdy już taką ma – nie rozpryskuje. Margaryna pasuje do różnych zastosowań i wielu metod gotowania.
Margaryny mogą mieć różne zawartości tłuszczu w przedziale od 20% do 90%, dzięki czemu osoby chcące ograniczyć spożycie tłuszczu mogą wybrać wersje niskotłuszczowe.
Ponieważ roślinne margaryny mogą być bogatym źródłem dobrych, nienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z wysokiej jakości olejów roślinnych oraz zawierać mało nasyconych tłuszczów, stanowią zdrowy wybór, który pomaga zbilansować proporcje kwasów tłuszczowych. Większość instytucji naukowych zajmujących się zdrowiem w kontekście żywności zaleca zastępowanie tłuszczów nasyconych – tłuszczami nienasyconymi, w tym EFSA[1], WHO i FAO[2]. Jest to działanie profilaktyczne w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Dodatkowo, stosowanie w diecie tłuszczów roślinnych jest jednym z zaleceń zdrowego żywienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB[3].
Dla osób zmagających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu dostępne są margaryny wzbogacane w fitosterole. Badania pokazują, że spożycie 1,5-3 g steroli/stanoli roślinnych na dobę obniża poziom cholesterolu o 7-12,5% po 2-3 tygodniach[4]. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego[5].
Popularność diety opartej na produktach pochodzenia roślinnego w Polsce sukcesywnie wzrasta. Założenia takiej diety to zmniejszanie m.in. tłuszczów zwierzęcych i wybieranie tłuszczów roślinnych. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej stosowanie zbilansowanej diety roślinnej może nieść za sobą korzyści dla zdrowia[6].
Rygorystyczny limit tłuszczów trans – obowiązuje już od ponad roku