hamburger

Ciekawostki

Margaryna towarzyszy nam już od ponad 150 lat. W tym czasie przechodziła wiele zmian.

Dziś być jednym z najbardziej korzystnych, smacznych i zrównoważonych źródeł roślinnego tłuszczu w diecie. Oryginalny przepis przygotowany na zlecenie Napoleona III stanowił mieszankę odtłuszczonego mleka, wody i tłuszczu zwierzęcego. Z biegiem lat tłuszcze zwierzęce w przepisie stopniowo zastępowane były bardziej pożądanymi olejami i tłuszczami roślinnymi.

Około roku 1925 margaryny zaczęto wzbogacać w witaminy A i D w celu uniknięcia niedoborów tych witamin. W latach 60-tych zeszłego wieku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia pojawiły się pierwsze margaryny niskotłuszczowe. Natomiast w latach 90-tych pojawiły się pierwsze margaryny bez tłuszczów trans. Trwające doskonalenie przepisu na margarynę pozwoliło na praktycznie całkowite usunięcie tych tłuszczów.

Około 1/2 tłuszczu w diecie pochodzi z produktów, które zawierają tłuszcze niewidoczne gołym okiem.

Około połowy tłuszczu w diecie Polaków pochodzi z produktów, które zawierają tłuszcze niewidoczne gołym okiem i stanowiące integralną część żywności.

Należy o tym szczególnie pamiętać, gdy chcąc zmniejszyć kaloryczność diety ogranicza się spożycie tylko tłuszczów widocznych – olejów i tłuszczów do smarowania. Tymczasem należy zadbać o to, żeby zarówno ilość, jak i skład spożywanych tłuszczów były odpowiednie.

Tłuszcze powinny stanowić część prawidłowo zbilansowanej diety

Tłuszcze są jednym z podstawowych składników pokarmowych. Tłuszcze są nośnikiem smaku, wpływają na teksturę potraw oraz pełnią wiele funkcji istotnych funkcji w organizmie, powinny stanowić część każdej prawidłowo zbilansowanej diety.  Składniki te umożliwiają wchłanianie witamin A, D, E i K, są elementem strukturalnym błon komórkowych i składnikiem istoty białej mózgu, biorą także udział w syntezie hormonów i innych biologicznie aktywnych substancji. W diecie zdrowego człowieka powinny dostarczać około 30% energii.

W polskiej diecie brakuje kwasów omega-3.

Jemy bardzo mało ryb, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego też do diety dobrze jest włączać inne produkty będą ich źródłem jak olej rzepakowy, orzechy i nasiona, a także margaryny miękkie.

Margaryny bardzo zmieniły się w ostatnich latach.

Margaryny przeszły długą drogę, aby sprostać wymaganiom stawianym przez żywieniowców. Obecne dobrej jakości margaryny wypełnione są pożądanymi tłuszczami, w tym omega-3 i omega-6. Margaryny dostarczają także witamin A i D.

Oleje rafinowane i oleje tłoczone na zimno nie różnią się znacząco składem kwasów tłuszczowych.

Jednakże oleje spożywcze poddane procesowi rafinacji (oczyszczania) mają dłuższy termin przydatności do spożycia i zawierają mniej zanieczyszczeń tj. metale ciężkie. Oleje takie charakteryzują się też jasną barwą, brakiem zapachu i smaku, dzięki czemu mają szersze zastosowanie w kuchni.

Olej rzepakowy zawiera 10 razy więcej omega-3 niż oliwa z oliwek.

Co więcej, olej rzepakowy zawiera najmniej niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych spośród popularnych olejów.