hamburger

Aktualności

« powrót do listy

Margaryna z dobrymi olejami

Margaryny przeszły długą drogę, aby sprostać wymaganiom stawianym przez żywieniowców. Obecne roślinne margaryny nowej generacji wypełnione są pożądanymi tłuszczami, w tym omega-3 i omega-6. Margaryny dostarczają także witamin A i D.

Roślinne margaryny nowej generacji są doskonałym elementem dobrze zbilansowanej diety i jako produkty pochodzenia roślinnego idealnie wpisują się w zalecenie zmiany diety, na taką która jest bardziej roślinna i pozwala na ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego[1].

Wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych

Oleje roślinne stosowane do przygotowania margaryny to głównie olej rzepakowy, słonecznikowy i sojowy. Oleje te bogate są w pożądane w naszej diecie tłuszcze nienasycone. Olej rzepakowy zawiera przy tym wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3, zaś olej słonecznikowy dostarcza w większości kwasów tłuszczowych omega-6. Dzięki zmieszaniu różnych olejów kompozycja tłuszczowa margaryny jest zoptymalizowana. Oleje tropikalne, takie jak palmowy i kokosowy, są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, więc jedynie ich małe ilości używane są do zapewnienia kremowej konsystencji, zwiększenia trwałości i uzyskania postaci stałej margaryny w temperaturze pokojowej.

W Polskiej diecie jest niedobór kwasów omega-3

Jemy bardzo mało ryb, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego też do diety dobrze jest włączać inne produkty będą ich źródłem jak olej rzepakowy, orzechy i nasiona, a także margaryny miękkie.

Ważne jest przy tym, aby wybierać wysokojakościowe margaryny z kwasami tłuszczowymi omega-3 (kwas alfa-linolenowy) i omega-6 (kwas linolowy). Tłuszcze te są niezbędne, ponieważ organizm potrzebuje ich, ale ich nie wytwarza.  Pomagają one utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Witaminy A i D

W każdej margarynie znajdziesz także witaminy A, D i często witaminę E (więc zawsze sprawdzaj etykietę!). Dwie kromki chleba lekko posmarowane margaryną zapewniają do 10-15% zalecanego dziennego spożycia witaminy A i D. Witamina A pełni wiele funkcji w organizmie. Najbardziej znana jest jej rola w zapewnieniu dobrego wzroku. Witamina D jest niezbędna dla mocnych kości i zdrowych zębów.


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/