hamburger

Aktualności

« powrót do listy

Olej rzepakowy versus oliwa z oliwek

Olej rzepakowy

Już w V wieku p.n.e. uznawany za ojca medycyny grecki lekarz Hipokrates zauważył, że „człowiek jest tym, co je”. Rzeczywiście dieta ma kolosalny wpływ nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale również na ogólne samopoczucie, a nawet rozwój intelektualny. Dlatego w poszukiwania recepty na długowieczność włączyli się po średniowiecznych alchemikach i współczesnych pisarzach s-f również dietetycy, czyli specjaliści od zdrowego żywienia. Rezultaty ich badań jednoznacznie wskazują, że jedną z najkorzystniejszych dla ludzkiego organizmu jest „dieta śródziemnomorska”.

Tajemnica jej dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie polega między innymi na spożywaniu dużej ilości ryb i owoców morza, które są źródłem bardzo cennych z dietetycznego punktu widzenia kwasów omega 3. Niestety ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego kwasy omega 3 muszą być dostarczone w odpowiednio zbilansowanej diecie. Cóż jednak poradzić na to, że nasi legendarni przodkowie zamiast ciepłych wybrzeży Morza Śródziemnego wybrali sobie na miejsce do życia znacznie bardziej surową Północ?

Spokojnie, natura zadbała i o nas, dając nam rośliny, które wegetując w umiarkowanym klimacie niziny środkowoeuropejskiej, są w stanie wyprodukować niezbędną nam do prawidłowego funkcjonowania ilość kwasów omega 3. Jedną z takich roślin jest rzepak.

Według niektórych językoznawców to właśnie rzepak miał na myśli nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, gdy w Inwokacji „Pana Tadeusza” wspominał „pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem, gdzie bursztynowy świerzop(…)” Oprócz malowniczej bursztynowej barwy rzepak ma jednak wiele innych zalet, a tłoczony z niego olej posiadający liczne walory zdrowotne nie bez kozery nazwany być może „oliwą północy”.

olej rzepakowy a oliwa z oliwek

Okazuje się, że olej rzepakowy w zestawieniu z legendarną oliwą z oliwek wypada bardzo korzystnie. Charakteryzuje się on dużą zawartością kwasu oleinowego – OMEGA 9 i kwasów polienowych, najniższą wśród olejów zawartością kwasów nasyconych, korzystną proporcją kwasów z grupy OMEGA 3 do kwasów OMEGA 6, jest ponadto cennym źródłem witamin tłuszczorozpuszczalnych – E i K.

 Olej rzepakowy a oliwa z oliwek porównanie

Olej rzepakowy a oliwa z oliwek skład

 

 

wybierajmy to, co lokalne

Jak obrazuje powyższe zestawienie, olej rzepakowy w niczym nie ustępuje śródziemnomorskiej oliwie z oliwek. W wielu parametrach wręcz ma nad nią przewagę (wyższa zawartość witaminy E, niższa zawartość kwasów nasyconych, 10-krotnie wyższa zawartość kwasów Omega 3, korzystniejsza proporcja kwasów omega 6 do omega 3). Co ważne, jest to również produkt rodzimy, a zatem świetnie wpisujący się w zasadę lokalności, promującą żywność uprawianą w najbliższej okolicy, w możliwie niewielkiej odległości między producentem a konsumentem. Wybierając olej rzepakowy, sięgamy zatem po produkt korzystny dla zdrowia, będący źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych; a przy tym wspieramy rodzime rolnictwo.

 

 

Olej rzepakowy – oliwa krajów północy

Jak przechowywać tłuszcze?