hamburger

Strefa eksperta

« powrót do listy

Angielskie zalecenia żywieniowe

Public Health England, angielska instytucja odpowiedzialna za ochronę oraz poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia swoich obywateli, opublikowała najnowsze zalecenia żywieniowe pt. „Eatwell Guide” („Przewodnik Dobrego Jedzenia”).

„Nowy Przewodnik „Eatwell Guide” pomaga ludziom zrozumieć, jak wygląda zdrowo zbilansowana dieta. Dowody wskazują, że powinniśmy nadal opierać nasze posiłki na węglowodanach skrobiowych, zwłaszcza z pełnego ziarna i jeść co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw każdego dnia. Na ogół, ograniczanie spożycia artykułów spożywczych o dużej zawartości tłuszczów nasyconych, soli, cukru i kalorii poprawiłoby nasze diety, przyczyniając się do zmniejszenia otyłości i ryzyka poważnych chorób, takich jak choroby serca i niektórych nowotworów” – skomentował dr Alison Tedstone, główny dietetyk Public Health England.

„Eatwell Guide” opiera się na 5 kategoriach artykułów spożywczych i pokazuje, jaki udział każda grupa powinna zajmować w codziennej diecie.

Zdrowa i zbilansowana dieta według „Eatwell Guide”:

  • zawiera co najmniej 5 porcji różnych owoców i warzyw dziennie;
  • podstawą posiłków są ziemniaki, chleb, ryż, makaron lub inne węglowodany skrobiowe, najlepiej pełnoziarniste;
  • uwzględnia niektóre produkty mleczne lub ich alternatywy (takie jak napoje sojowe) o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru;
  • zawiera niektóre rośliny strączkowe, ryby, jaja, mięso i inne białka (w tym 2 porcje ryb tygodniowo, z których jedna powinna być zaliczana do kategorii tłustych ryb);
  • zawiera w małych ilościach nienasycone oleje i tłuszcze do smarowania;
  • dostarcza od 6 do 8 filiżanek lub szklanek płynów dziennie.

W zakresie tłuszczów naukowcy rekomendują, aby wybierać nienasycone oleje i tłuszcze do smarowania oraz stosować je w małych ilościach. Public Health England podaje, że stosowanie tłuszczów do smarowania o obniżonej zawartości tłuszczu zamiast masła jest dobrym sposobem, aby zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych.

Co więcej, analiza organizacji The Carbon Trust wykazała, że dieta zgoda z zaleceniami „Eatwell Guide” charakteryzuje się znacznie mniejszym wpływem na środowisko niż obecna dieta brytyjska.

Więcej informacji: www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/510366/UPDATED_Eatwell-23MAR2016_England.pdf

Polskie Zalecenia Żywieniowe

Zalecenia żywieniowe USA

Irlandzkie Zalecenia Żywieniowe

Zalecenia żywieniowe Holandii