hamburger

Strefa eksperta

« powrót do listy

Irlandzkie Zalecenia Żywieniowe

Na początku grudnia 2016 r. Minister Irlandii ds. Promocji Zdrowia opublikował aktualizację zaleceń dietetycznych wraz z Piramidą zdrowego żywienia „Healthy Food for Life”.

Materiały mające na celu ułatwienie konsumentom dokonywanie wyborów w zakresie zdrowej i zbilansowanej diety, zostały przygotowane we współpracy z głównymi ekspertami z zakresu żywienia w Irlandii.

Trzy kluczowe przesłania „Healthy Food for Life” są następujące:

  • Ogranicz spożycie produktów oraz potraw o wysokiej zawartości tłuszczów, cukrów i soli – nie więcej niż raz lub dwa razy w tygodniu,
  • Jedz więcej owoców i warzyw – co najmniej 5 do 7 porcji dziennie,
  • Kieruj się sugerowanymi na grafice Piramidy rozmiarami produktów i dań oraz pamiętaj, że porcja spożywanych artykułów spożywczych i posiłków ma znaczenie.

W części dotyczącej tłuszczów Ministerstwo Zdrowia doradza, aby „wybierać mono- lub wielonienasycone tłuszcze do smarowania o zmniejszonej zawartości tłuszczu”. Wśród zalecanych rodzajów olejów wymieniane są w kolejności: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy oraz olej kukurydziany.

 

Podobnie jak opublikowany w marcu 2016 r. Przewodnik Wielkiej Brytanii pt. „Eatwell guide”, Piramida Irlandii zawiera ogólną rekomendację ograniczenia ilości spożycia tłuszczów i olejów ze względu na ich wysoką kaloryczność.

Polecanymi metodami przygotowywania żywności są m.in grillowanie, pieczenie, duszenie oraz gotowanie, czyli techniki kulinarne wymagające ograniczonej ilości tłuszczu.

Tłuszczów nie powinno się jednak eliminować całkowicie z diety ze względu na ich niezastąpioną rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu (Dowiedz się więcej o roli tłuszczów tutaj>>).

Należy przy tym dokonać odpowiedniego wyboru produktów, by w codziennej diecie zapewnić szczególnie udział niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tj. kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

 

 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: www.healthyireland.ie/health-initiatives/heg/

Zalecenia żywieniowe USA

Polskie Zalecenia Żywieniowe

Angielskie zalecenia żywieniowe

Zalecenia żywieniowe Holandii